Low-E-glas is helder glas met een microscopisch dunne coating met een lage emissiviteit, die langgolvige infraroodstraling terugkaatst naar de ruimte, terwijl zichtbaar licht wordt doorgelaten. De emissiviteit daalt van ongeveer 0,91 voor onbehandeld glas tot circa 0,16 voor een harde coating en 0,02–0,05 voor een zachte coating. Het is een coating, geen folie, tint of gasvulling. De prestaties hangen af van vier keuzes: de coatingfamilie, zonnecontrole versus passief, het gecoate oppervlak en het klimaat en de oriëntatie.
Wat is Low-E-glas — en wat betekent lage emissiviteit eigenlijk?
Begin bij het oppervlak, niet bij de marketing. Elk oppervlak wisselt warmte uit door straling in verhouding tot zijn temperatuur en emissiviteit, een eigenschap die varieert van 0 tot 1. Kaar, helder glas straalt bijna als een zwart lichaam uit, waardoor een enkele ruit op een koude nacht warmte uit de ruimte trekt. Een metaaloxidecoating — of zilver tussen enkele nanometers dikke diëlektrische lagen — vermindert die uitwisseling zonder het licht significant te beïnvloeden. Een gecoate ruit kan er helder uitzien, een donkere ruit kan geen coating hebben, en de coating heeft de verzegelde spouw en het frame nodig om te functioneren.
Drie getallen zijn niet uitwisselbaar. De U-waarde (U-factor in Noord-Amerika) meet de warmtestroom als gevolg van het temperatuurverschil tussen binnen en buiten, uitgedrukt in W/m²K of Btu/h·ft²·°F; vermenigvuldig met 5,678 om Btu om te rekenen naar W/m²K, en deel om terug te rekenen. SHGC staat voor zonne-warmtetoename en varieert van 0 tot 1: dit omvat zowel de doorgelaten straling als de warmte die wordt geabsorbeerd en naar binnen wordt afgegeven. VT staat voor zichtbare lichttransmissie over een golflengtebereik van ongeveer 380–780 nm. Een lage emissiviteit betekent niet noodzakelijk een lage SHGC; deze twee waarden worden door afzonderlijke lagen bepaald.
De testmethoden worden op dezelfde manier onderverdeeld: EN 410 voor zichtbare en zonne-transmissie, NFRC 200 voor de SHGC en VT van een gecertificeerd raam, NFRC 100 voor de U-factor, EN 673 voor de U-waarde van glas, en ASTM E408 of EN 12898 voor emissiviteit. Elk daarvan is een methode, geen certificaat.

Hardcoating versus softcoating Low-E: welke gaat langer mee in een echt raam?
Hardcoating wordt aangebracht op de floatlijn terwijl het glas nog heet is, waardoor het oxide aan het oppervlak hecht en bestand is tegen blootstelling, snijden, harden en lamineren; de emissiviteit is hoger, ongeveer 0,16. Softcoating wordt off-line op gesneden glas gesputterd, waarbij zilver- en diëlektrische lagen nauwkeurig worden gestapeld, waardoor de emissiviteit daalt tot 0,02–0,05 — maar de film is gevoelig voor vocht en slijtage en moet in een verzegelde ruimte blijven.
De bewering dat een zachte coating "niet kan worden gebruikt in dubbel glas" is omgekeerd: deze is ontworpen voor verzegelde isolerende eenheden en kan niet dienen als een blootgesteld monolithisch glaspaneel.
Coating en productvorm zijn afzonderlijke keuzes: Low-E wordt geleverd als een monolithisch paneel met harde coating, een verzegelde dubbele of driedubbele eenheid, of een gelamineerde eenheid. Het bestellen van "Low-E glas" zonder de vorm te specificeren, bestelt een coating, geen raam.
| Item | Harde coating (in-line pyrolytisch) | Zachte coating (out-of-line MSVD) | Hoe het wordt bepaald |
|---|---|---|---|
| Waar aangebracht | Floatlijn, voor het snijden | Vacuümcoater, na het snijden | Coatingsproces |
| Duurzaamheid | Ingebrand oxide; bestand tegen hantering | Kwetsbaar voor vocht en slijtage; blijft in de spouw | Regels voor hantering door de coater |
| Emissiviteit | Ongeveer 0,16 | 0.02–0.05 | Emissiviteitsmeting |
| Monolithisch gebruik | Ja | Nee, behalve voor goedgekeurde systemen | Regels voor omgang met coatings |
| IGU-vereiste | Optioneel | Verplicht; doorgaans moet de rand worden verwijderd | Regels voor omgang met coatings |
| Temperingsvolgorde | Ja, na het coaten | Eerst temperen; bij temperbare kwaliteiten is dit omgekeerd | Regels voor omgang met coatings |
Welke coating uw toeleveringsketen doorstaat, is net zo belangrijk als de cijfers: een harde coating kan snijwerk ter plaatse en late wijzigingen weerstaan, terwijl een zachte coating een in de fabriek geassembleerde eenheid vereist. Voor ons assortiment aluminium dubbelglasramen wordt een offerte opgesteld met een van beide coatings.
Zonwering versus passief Low-E: hoe verhouden SHGC en zichtbaar licht zich tot elkaar?
Zonwerend Low-E weerstaat nabij-infrarode energie: de doorgaans gepubliceerde SHGC-waarde ligt tussen 0,15 en 0,30, met een VT van ongeveer 35–65%. Passief Low-E laat zonnehitte door — met een SHGC van circa 0,50–0,75 en een VT van 60–80%, waarbij het bovenste deel van dat bereik rond SHGC 0,7 en VT 80% ligt — terwijl het langgolvige warmte naar binnen reflecteert. Producten in het middensegment liggen rond SHGC 0,35–0,45 en VT 65–75%.
Een lagere SHGC gaat meestal ten koste van het zichtbare licht. LSG (licht-tot-zonne-winst) is VT gedeeld door SHGC, waarbij VT als decimaal wordt uitgedrukt: 0,65 ÷ 0,27 ≈ 2,4 voor sterke zonwering, en 0,79 ÷ 0,68 ≈ 1,2 voor passief Low-E. Een hogere LSG betekent meer daglicht per eenheid zonnehitte, maar het is een vergelijkingstool en geen doelstelling: een coating met een hoge LSG maar een zeer lage VT maakt een ruimte nog steeds donker.

| Coatingfamilie | Zilverlagen | Typische SHGC | Typische VT | LSG (VT ÷ SHGC) | Toepassing |
|---|---|---|---|---|---|
| Zonnecontrole, 4 zilverlagen | 4 | 0,15–0,25 | 35–50% | 2,0–2,4 | Warm, veel schittering, west/oost |
| Zonnecontrole, 3 zilverlagen | 3 | 0,18–0,30 | 40–65% | 2,1–2,4 | Warm tot gematigd, grote beglazing |
| Middenklasse, dubbele zilverlaag | 2 | 0.35–0.45 | 65–75% | 1.6–1.9 | Gemengd en gematigd |
| Passief, enkel zilver | 1 | 0.50–0.75 | 60–80% | 1.1–1.3 | Verwarming-gedomineerd, zuid |
Welke Low-E-glasramen zijn geschikt voor warme, koude en gemengde klimaten?
Het klimaat bepaalt de prioriteit. Gebouwen waarin koelen de overhand heeft, sturen de SHGC naar ongeveer 0,20–0,30 en accepteren het verlies aan daglicht; gebouwen waarin verwarmen de overhand heeft, geven prioriteit aan een lage totale U-waarde van het raam en kunnen een hogere SHGC op zuidelijk glas toestaan. Gemengde klimaten vereisen een middenweg en een beslissing per gevel; west- en oostgevels worden blootgesteld aan zonnestralen onder een lage hoek en vereisen de laagst mogelijke SHGC.
De oppervlakken lopen van buiten naar binnen: #1 het buitenste oppervlak, #2 het oppervlak van de bijbehorende spouw, #3 het oppervlak van de spouwzijde van het binnenste glaspaneel, #4 de kamerzijde. Zonwering werkt het best op #2; passieve zonwering op #3, waarbij warmte terug naar binnen wordt gereflecteerd.
Conformiteit is een aparte kwestie. IECC en ASHRAE 90.1 stellen maximale totale U-waarden en SHGC-waarden voor het raam vast per klimaatzone, en de aangenomen editie bepaalt de limieten. Deze waarde is niet de Ug-waarde van het glas in het midden: het kozijn, de thermische onderbreking, de afstandhouder, het vleugelprofiel en de installatie bevinden zich allemaal in de warmtestroom. Daarom beoordelen EN ISO 10077-1/2 en NFRC 100 het gehele product.
In warme klimaten is het frame net zo belangrijk als het glas: het assortiment schuiframen met thermische onderbreking combineert een unit met een lage SHGC met een gebroken profiel, aangezien een aluminium frame zonder thermische onderbreking de U-waarde van het gehele raam kan domineren.

| Klimaat | Ontwerpbereik SHGC | U-waarde van het gehele raam, W/m²K | Type coating | Coatingoppervlak (dubbel) | Belangrijkste risico |
|---|---|---|---|---|---|
| Warm en vochtig | 0,20–0,30 | 1,8–2,6 | Zonwering | #2 | Zonne-winst, verblinding, vervaging |
| Heet-droog | 0.20–0.30 | 1.8–2.6 | Zonnecontrole | #2 | Verblinding, thermische spanning |
| Gemengd | 0.30–0.45 | 1.4–2.2 | Middenklasse | #2 | Oververhitting in het westen, warmteverlies |
| Koud | 0.40–0.60 | 1.0–1.6 | Passief of middenklasse | #3 | Condensatie, comfort |
| Zeer koud | 0.50–0.68 (zuid) | 0.8–1.2 | Passief | #3 | Condensatie, ijs, koudebruggen |
Is argonvulling of driedubbel glas de extra kosten waard?
Argon is de goedkoopste upgrade: de geleidbaarheid is ongeveer twee derde van die van lucht, dus het vullen van de spouw verdringt een betere geleider. Bij een 3/13/3 dubbele ruit daalt de U-waarde gemeten in het midden van het glas van ongeveer 1,6–1,8 W/m²K met lucht naar circa 1,35–1,50 met 90% argon — een verbetering van 0,25–0,3 W/m²K die alleen aanhoudt zolang het gas in de spouw blijft.
Krypton is geschikt voor smalle spouwen, maar is duurder en wordt zelden gerechtvaardigd bij 12–16 mm. Voor driedubbele ruiten worden twee basiswaarden gehanteerd, en het door elkaar halen daarvan is de meest voorkomende rekenfout bij vergelijkingen van beglazing: de waarden gemeten in het midden van het glas voor een driedubbele ruit met twee coatings en argon liggen rond 0,5–0,8 W/m²K, terwijl de waarde voor het gehele raam rond 0,8–1,2 ligt. Houd bij elke offerte dezelfde basis aan.
Waar de meeste gidsen stil blijven over, is de kostprijs; het eerlijke antwoord is een rangschikking, geen percentage. Bij hetzelfde frame en dezelfde afmeting is de coating de kleinste kostenstijging, gevolgd door argon, terwijl de overstap van dubbel naar driedubbel glas de grootste stap is: dit voegt een glasplaat, een spouw, een afstandhouder en extra frame-diepte toe. Alleen al een derde glasplaat verhoogt het gewicht van het glas met ongeveer 50%. Vraag naar de gedetailleerde kostenverschillen voor uw eigen afmetingen en frame.
Driedubbel glas levert een rendement op wanneer het klimaat extreem is, energie duur is, de beglazingsoppervlakken groot zijn en het frame voor die belasting is ontworpen. Meestal is dat niet het geval wanneer het klimaat mild is, energie goedkoop is, de ramen klein zijn of het gebouw al snel oververhit raakt. Geef bij voorkeur de voorkeur aan argon en een warmte-isolerende randafstandhouder: deze kosten weinig en beschermen de spouw waarvoor u al heeft betaald.
| Constructie | Glas-centrale Ug, W/m²K | Verandering t.o.v. helder dubbel glas (2,7 W/m²K) | Hoe dit wordt bepaald |
|---|---|---|---|
| Enkel glas, helder | 5,6–5,8 | Ruim het dubbele verlies | Berekend, op basis van EN 673 |
| Enkel glas, hard-coat low-E | 3,5–4,0 | 30–48% hoger verlies | Berekend, op basis van EN 673 |
| Helder dubbel glas, met lucht | 2,6–2,8 | Referentiewaarde | Typisch bereik |
| Low-E dubbel glas, met lucht | 1,65–1,74 | Ruim 35–40% lager | Typisch gepubliceerd bereik |
| Low-E dubbel glas, 90% argon | 1,35–1,50 | Ruim 45–50% lager | Typisch gepubliceerd bereik |
| Drievoudig glas, twee low-E-lagen, 90% argon | 0,5–0,8 | Ruim 70–80% lager | Typisch gepubliceerd bereik |
Hoe stelt u een specificatie voor Low-E-glas op waar de fabriek een offerte voor kan geven?
Een offerte is alleen vergelijkbaar als de opbouw van het glas net zo nauwkeurig is gedefinieerd als die van het kozijn. "Low-E-glas" is een categorie, geen specificatie: de fabriek heeft informatie nodig over het glastype en de dikte van elke ruit, de coating en het oppervlak, de spouw en het gas, de afstandhouder en de afdichting, de prestatiewaarden met de bijbehorende teststandaard, en de rapporten.
De nummering van de oppervlakken ontbreekt het vaakst. Schrijf "#2" of "#3", niet "binnenzijde"; de fabriek kan anders niet afleiden welk oppervlak gecoat is. Bij driedubbel glas loopt de nummering zelfs door tot #6.
Een volledige specificatieregel ziet er als volgt uit:
- Glas: 3 mm helder + Low-E soft-coating op oppervlak #2 + 13 mm argon (90%) + 3 mm helder, warmte-afschuiner.
- Glasprestaties: Ug 1,35–1,40 W/m²K in het midden van het glas (EN 673; NFRC 100 midden van de beglazing); SHGC 0,25–0,30, VT 55–65% (EN 410).
- Prestaties van het gehele raam: Uw en SHGC conform NFRC 100 en NFRC 200 voor het meegeleverde frame en de afmeting — niet voor een losse IGU.
- Duurzaamheid: IGU getest volgens ASTM E2190 of EN 1279, rapport wordt bij de bestelling geleverd.
Die specificatie is een benchmark, geen aanbeveling voor de productie: 3 mm is de gepubliceerde basis, terwijl aluminium ramen doorgaans 5–6 mm gebruiken en een constructie van 6 mm opnieuw moet worden berekend.
Geef voor elk venstertype één glaslijn op; villaprojecten combineren vaak vaste, schuifbare en draaikiepramen, en de pagina aluminium venstersystemen voor villa's toont de configuraties. Voor exportorders biedt Aoslon offertes op basis van FOB, CIF, CFR of EXW; de levertijd is doorgaans 25–45 dagen na goedkeuring van de tekeningen, en de minimale bestelhoeveelheid hangt af van de serie.
Kan Low-E-glas worden gehard, gelaagd of als enkel glas worden gebruikt?
Hardcoating kan worden gehard, gelaagd en als enkel glas worden gebruikt. Softcoating moet worden verzegeld binnen een isolatieglasunit of worden gebruikt in een door de coater goedgekeurd open systeem. Dat is de werkelijke beperking achter de mythe "niet geschikt voor dubbel glas": softcoating is ontworpen voor verzegelde units — zowel dubbel, driedubbel als gelaagd — niet voor blootgesteld monolithisch glas.
De standaard zachte coating wordt aangebracht na het harden, en alleen hardbare kwaliteiten mogen eerst worden gecoat; zacht gecoat glas volgt een door de coater goedgekeurd lamineringsschema.
Een enkel glaspaneel met low-E is mogelijk met een harde coating, maar vormt geen isolerende oplossing: een paneel van 6 mm heeft in het midden nog steeds een waarde van ongeveer 3,5–4,0 W/m²K, wat ruwweg 1,3–1,5 keer het verlies is van een helder dubbelglaspaneel van ongeveer 2,7 W/m²K, omdat er geen gaskamer aanwezig is. De coating beperkt de stralingsuitwisseling; het kan de gaskamer niet vervangen. In gelamineerde panelen voegt de tussenlaag veiligheid en akoestiek toe, maar geen thermische weerstand, en de positie van de coating volgt de goedkeuring van de coater: positie #2 in een gelamineerd isolatieglaspaneel is vaak een PVB-interface, dus "#2 of #3" is op zichzelf niet veilig.
Hoe verifieert u de claim van een leverancier over low-E glas voordat u betaalt?
Vraag vier rapporten aan die betrekking hebben op uw constructie: emissiviteit (ASTM E408 of EN 12898), de U-waarde van het glas (EN 673, of de waarde in het midden van het glas uit een NFRC 100-simulatie), optische waarden (EN 410 voor glas, NFRC 200 voor een gecertificeerd raam) en de duurzaamheid van de isolerende dubbelbeglazing (IGU) (ASTM E2190 of EN 1279). Een certificaat waarin geen van deze wordt genoemd, of dat een andere constructie beschrijft, vormt geen bewijs.
Het NFRC-label beoordeelt een compleet raam — kozijn, glas, afstandhouder, beslag, afmetingen — en niet een enkele glasplaat. Dezelfde IGU in een ander kozijn levert een andere U-factor en SHGC op; een glasdossier dat wordt gepresenteerd als een NFRC-beoordeling is onjuist gebruikt. Vraag voor een indiening bij de bouwautoriteiten de beoordeling voor het volledige raam van het geleverde product aan.
Controleer tijdens de monsterfase of de coating zich op het oppervlak van de holle ruimte bevindt, of de randafwerking gelijkmatig is en of er geen krassen, waas of vlekkerige iridescence aanwezig zijn. Vergelijk vervolgens de constructie, het oppervlak, het gas en de afstandhouder uit het rapport met de bestellingsregel; elke afwijking vereist een herzien rapport of een schriftelijke afwijkingsmelding.
Veelgestelde vragen
Wat is het verschil tussen Low-E-glas en getint glas?
Getint glas absorbeert zonne-energie door middel van pigmenten of metaaloxiden in het glas, waardoor het zicht donkerder wordt. Low-E-glas heeft een coating die langgolvige infraroodstraling reflecteert; het kan bijna helder zijn en heeft als functie de stralingswarmte te regelen. Een product kan beide eigenschappen hebben, maar de functies zijn gescheiden.
Waarom beweren sommige leveranciers dat soft-coat Low-E niet kan worden gebruikt in dubbelglas?
De bewering verwart dubbelglas met monolithisch gebruik. Soft coat is bedoeld voor verzegelde units; het kan als enkel glas de weersinvloeden, reiniging en het hanteren niet weerstaan. "We kunnen de randafdichting niet garanderen of waarborgen" is een procesbeperking, geen regel die betrekking heeft op dubbelglas.
Op welk oppervlak moet de Low-E-coating zitten — 2 of 3?
Voor zonwering vangt oppervlak #2 — het oppervlak van het buitenste glas dat naar de spouw is gericht — de straling op voordat deze de spouw doorkruist. Voor passieve Low-E in een klimaat met verwarmingsbehoefte reflecteert oppervlak #3 de warmte van binnenshuis terug naar binnen. Het antwoord hangt af van het type coating en het klimaat; in een gelaagde unit is goedkeuring van de coater vereist.
Hoeveel duurder is Low-E-glas voor een raam?
Er is geen vast percentage; de toename hangt af van de coatingfamilie, ruiten, gas, afstandhouders, afmeting en volume. Wat wel geldt, is de rangschikking: bij hetzelfde frame en dezelfde afmeting levert de coating de kleinste stap op, gevolgd door argon, terwijl de overstap van dubbel- naar driedubbelglas de grootste stap is. Vraag om een gespecificeerde opsomming van de verschillen voor uw eigen configuratie; een gemiddelde uit een brochure is niet vergelijkbaar.
Hoe weet ik of mijn ramen echt Low-E-glas hebben?
Begin met een emissiviteitsrapport en een U/SHGC-rapport waarin de glasopbouw, het coatingoppervlak en de gasvulling worden vermeld. Controleer op het monster of de coating zich aan de binnenzijde van de spouw bevindt en of de randafwerking gelijkmatig is. Een kleurverschil bij een bepaalde invalshoek is een aanwijzing, maar geen bewijs; een laboratoriumtest is de betrouwbare controle.



